Aktualności: 182 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

182 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

W ostatnią niedzielę lutego, delegacja uczniów naszego liceum, uczestniczyła w obchodach 182 rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele- pomniku bitwy pw. Najczystszego Serca Maryi, skąd ruszyliśmy do Olszynki Grochowskiej. Na miejscu odbyły się prezentacja grup rekonstrukcyjnych, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską.

Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że warto pamiętać o tym wydarzeniu i widać, że mieszkańcy pamiętają. Mimo niesprzyjającej pogody wiele osób brało udział w uroczystościach.

Bitwa Grochowska –jedna z najbardziej krwawych bitew Powstania Listopadowego została stoczona 25 lutego 1831 roku. W walkach poległo 7 tys. polskich żołnierzy. Bohaterski opór polskich żołnierzy uniemożliwił wojskom rosyjskim szturm Warszawy.

Na pomniku poległym pod Olszynką Grochowską wyryty jest napis: "Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń - o wasze losy!".