Aktualności: Wymiana z Francją

Wymiana z Francją

W dniach 9-16 marca 2014r. zrealizowana została pierwsza część wymiany szkolnej zaplanowanej w  ramach projektu eTwinning pt. Glimpses of Europe.  Rodziny naszych uczniów gościły młodzież z Lycée Polyvalent Jean Zay, a więc szkoły średniej leżącej na przedmieściach Paryża w Aulnay-sous-Bois.

Uczniowie francuscy przylecieli do Polski w niedzielę i po krótkiej aklimatyzacji zaczęli w poniedziałek cały maraton przeróżnych aktywności, w czym towarzyszyli im polscy koledzy z wymiany:
- 10 marca: lekcja języka polskiego z klasą 1a, warsztaty Śladami historii Polski na Zamku Królewskim, spacer Krakowskim Przedmieściem i powrót do szkoły na spotkanie integracyjne, podczas którego uczniowie z Francji między innymi uczyli naszą młodzież języka francuskiego.
- 11 marca: przechadzka po Starym Mieście oraz wizyta w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy; wycieczka do Centrum Nauki Kopernik na wystawy stałe oraz do Planetarium na film pt. "Na skrzydłach marzeń.
- 12 marca: jednodniowa wycieczka do Krakowa, w tym zwiedzanie między innymi Kościoła Mariackiego i Królewskiej Katedry na Wawelu oraz przechadzka uliczkami Kazimierza
- 13 marca: spotkanie w szkole - prezentacje materiałów powstałych podczas realizowania projektu Glimpses of Europe oraz uczestnictwo młodzieży z Francji w lekcjach języka niemieckiego, języka rosyjskiego oraz lekcji geografii dla klas I.   Po zajęciach młodzież udała się do Muzeum Powstania Warszawskiego.
- 14 marca: lekcje muzealne:  w Wilanowie pt. Wnętrza Pałacu i ich symbolika oraz w Muzeum Łazienki Królewskie pt. Poznaj Pałac
- 15 marca: lekcja muzealna w Muzeum Narodowym pt. Przeboje muzealne; następnie przejazd do pomnika Umschlagplatz, zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami w historii getta warszawskiego oraz odwiedzenie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Po zajęciach organizowanych w ramach oficjalnego programu uczniowie z obu szkół często „wypadali” całą grupą na miasto, a jeden z wieczorów spędzili na wspólnej imprezie.  Podczas pożegnanie na lotnisku w niedzielę 16 marca uściskom nie było końca.
Prace nad przygotowaniem wymiany, w tym szczególnie zaangażowanie rodziców naszych uczniów, zaowocowały entuzjastycznym przyjęciem ze strony rodziców uczniów francuskich, o czym zostaliśmy już poinformowani przez  panią Maud,  opiekunkę grupy francuskiej.
Czekając niecierpliwie na maj i nasz wyjazd do Paryża, dziękujemy serdecznie pani Annie Lebeuf za wszystkie życzliwe wskazówki oraz pomoc w roli przewodnika podczas dwóch pierwszych dni wymiany.smiley