Aktualności: Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie Id

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie Id

Poniedziałkowy deszczowy poranek 17 listopada zaczął się dla nas nietypowo na boisku szkolnym. Po krótkiej rozgrzewce: biegach, skokach, pompkach i pajacykach rozpoczęliśmy szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzone przez przedstawicieli Centrum Ratownictwa i Pierwszej Pomocy - ,, Ratea”. Podczas 8-godzinnego kursu poznawaliśmy tajniki bezpieczeństwa ratownika i poszkodowanego, koncentrowaliśmy się na podstawowych czynnościach  ratujących życie, jak wzywać pomoc oraz zaopatrywać zranienia i urazy. Poznaliśmy również aspekty prawne pierwszej pomocy.  Jak na przyszłych ratowników przystało ćwiczyliśmy: pozycję boczną ustaloną, bezpieczne odwracanie z brzucha na plecy, resuscytację krążeniowo – oddechową, postępowanie podczas zakrztuszenia, unieruchamianie kończyn oraz ewakuację. Zostaliśmy podzieleni na czteroosobowe zespoły, aby nabytą wiedzę sprawdzić w praktyce. W rolę poszkodowanego  wcielał się nasz instruktor, a naszym zadaniem było jak najszybsze udzielenie mu pierwszej pomocy oraz wezwanie pogotowia. Zmęczeni lecz z certyfikatami w dłoniach czekamy na II etap szkolenia z zaawansowanej pierwszej pomocy.