Aktualności: Klub Młodych Lingwistów

Klub Młodych Lingwistów

Ahoj (j. czes.)! Labas (j. lit.)! Bok (j. chor.)! Szia (j. węg.)! Klub Młodych Lingwistów częściowo podsumowując swoje działania chciałby zaprosić do udziału w zbliżającej się lekcji kulturowej w Centrum Kultury Koreańskiej...

Ahoj (j. czes.)! Labas (j. lit.)! Bok (j. chor.)! Szia (j. węg.)!

Dotychczas wydarzyło się już bardzo dużo, a przed nami porcja kolejnych spotkań. Tak więc odbyły się lekcje pokazowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Giorgi Jibladze, kl. 3a, przedstawił nam podstawy języka gruzińskiego, a Nataliya Dutchak, kl. 2b, omówiła alfabet i podstawowe zwroty języka ukraińskiego. W obu przypadkach dowiedzieliśmy się też bardzo dużo o kulturze Gruzji czy Ukrainy. Przygody oraz ciekawostki kulturowe z tak dalekiego kraju jak Mongolia przywołała – włącznie z przedstawieniem nam artefaktów – pani Maryla Czechowicz, była profesor języka angielskiego w naszym liceum.

Na spotkaniach KML mówiliśmy również o warsztacie pracy tłumacza oraz trudnościach, z którymi mierzy się redaktor językowy tekstu. Zastanawialiśmy się, ile cytatów z języków obcych – cytatów, które wciąż krążą w tekstach kultury, a często także w mowie potocznej – pozostaje rozpoznawalnych dla młodych ludzi. Do tej pory omawialiśmy pod tym względem cytaty z języka francuskiego, a także z języków starożytnych: łaciny i greki, których ogromny wpływ na język polski wciąż wybrzmiewa w naszych codziennych słowach.

W załączniku natomiast przesyłamy lekcję języka duńskiego: zapis podstawowych zwrotów oraz plik dźwiękowy z ich wymową. Za udostępnienie danych dziękujemy pani Aleksandrze Jędrzejczyk z Duńskiego Instytutu Kultury.

JEntrenous (j. fr.) Roma locuta, causa finita (j. łac.) – czas zapisać się do KLubu Młodych LingwistówJ!

Adeus(j. port.)!

Język duński - zwroty <<<pobierz>>>