Aktualności: Europejski Dzień Języków – Znajomy Język Obcy

Europejski Dzień Języków – Znajomy Język Obcy

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W ramach obchodów EDJ w naszej szkole zorganizowane zostały konkursy wiedzy o ...

z inicjatywy Rady Europy. W ramach obchodów EDJ w naszej szkole zorganizowane zostały konkursy wiedzy o krajach anglo-, niemiecko-, hiszpańskojęzycznych, wiedzy o Rosji oraz wiedzy lingwistycznej. Oto wyniki konkursów:

W konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych zwyciężyli:
Filip Ufnal 1c- I miejsce
Matthias Dedieu kl.1c- II miejsce
Adam Skotnicki kl.1b- III miejsce.

W konkursie wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych laureatami zostali:
Dorota Paśniewska kl. III d – I miejsce
Karolina Kucharska kl. I a – II miejsce
Wiktoria Majorkowska kl. I a – III miejsce.

Wyniki konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych:
Ryszard Gurtler kl.3a- I miejsce
Maciej Belcerowski kl.2c-II miejsce
Kacper Bogucki kl.3cb- III miejsce

Laureatami konkursu wiedzy o Rosji zostali:

Marcel Żelechowski kl. III a – I miejsce

Konrad Zielent kl. II b – II miejsce

Olaf Ditkowski kl. III a – III miejsce

W konkursie wiedzy lingwistycznej ,,Pokaż mi język” najlepsze okazały się:
Anna Sorochuk kl. 1a - I miejsce
Klaudia Narecka kl 1a - II miejsce
Victoria Urizar Rojas kl.3d - III miejsce
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Europejski Dzień Języków to też okazja do wzięcia udziału przez naszych uczniów w oryginalnych lekcjach języków obcych prowadzonych przez Skype'a. Uczniowie klasy 2b mieli okazję uczestniczyć w tym roku w lekcji języka rumuńskiego, którą przeprowadził w formie wideokonferencji pan Józef Palankiewicz - tłumacz i lektor języka rumuńskiego o ogromnym dorobku. Pan Palankiewicz rozpoczął spotkanie od krótkiego wykładu na temat początków kształtowania się narodu rumuńskiego - bogatej historii Wołoszczyczny z istotnym uwzględnieniem dziejów Dacji. Oczywiście nie obyło się i bez opowieści o Vladzie Palowniku. Następnie uczniowie mieli okazję poznać podstawowe zwroty w języku rumuńskim - tworząc minidialogi nie tylko się uczyli, ale także świetnie bawili.

Uczniowie klas 2b i 2c wzięli udział w lekcji języka czeskiego. Podczas wykładu lektorka wskazywała na różnice
i podobieństwa pomiędzy językiem czeskim i polskim. Uczniów zaciekawiły anegdoty o narodzie czeskim, ich kulturze
i historii.

Już teraz czekamy na kolejne lekcje tego typu w przyszłym roku. La revedere:)!