Aktualności: Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, która promuje różnorodne formy kształcenia językowego, upatrując w nim narzędzia, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami. Podejmuje w związku z tym starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

W ramach EDJ w dniu 26 września 2018 roku odbył się w naszym liceum konkurs, którego organizatorami byli uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią Panią Aleksandrą Kaczmarek - Dołgopoł.Uczniowie klas pierwszych i drugich zmierzyli się z konkurencjami dotyczącymi wiedzy o krajach europejskich. Ponadto, wykazali się dobrą znajomością słownictwa w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim oraz zwinnością wymaganą w jednym z zadań konkursu.

Przedstawiamy wyniki konkursu:

1 miejsce - klasa 2c (przedstawiciele)
2 miejsce - klasa 1d (przedstawiciele)
3 miejsce - klasa 2a (przedstawiciele)

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

Tradycyjnie, jak co rok, w ramach obchodów EDJ nauczyciele języków obcych zorganizowali również konkursy kulturoznawcze. Oto ich wyniki:

Zwycięzcami Konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych zostali:
I miejsce - Julia Frąckiewicz kl.2c
II miejsce - Konrad Lewicki kl.2c
III miejsce - Julia Kamińska kl.2d

(organizatorki – P. Bożena Długoszek i P. Monika Suligowska)

Laureaci Konkursu wiedzy o Rosji to:
I miejsce - Hubert Turowiecki kl.3c
II miejsce - Aleksander Młodawski kl.1c
III miejsce - Anna Stępień kl. 3a
(organizator – P. Anna Jurczak)

W konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych zwyciężyli:
I miejsce -Marcin Drozdowski 1c
II miejsce - Kamil Chrościcki 1c
III miejsce - Filip Ufnal 2c.
(organizator – P. Sylwia Kantorska)

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie dziękujemy, laureatom gratulujemy. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem eTwinning We speak European! dwie grupy języka angielskiego 1d oraz 1b, pod opieką Pani Agnieszki Anisimowicz oraz grupa języka rosyjskiego 2cd, pod opieką  Pani Anny Jurczak - w ramach obchodów EDJ - miały umówione wideokonferencje ze szkołami partnerskimi.

W dniu 20.09.2018 r. uczniowie grupy 2cd wraz z nauczycielem języka rosyjskiego Panią Anną Jurczak byli współorganizatorami lekcji języka rosyjskiego, w której uczestniczyli również uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły Gymnázium Partizánske ze Słowacji. Lekcja była przeprowadzona dzięki połączeniu video w aplikacji Messenger. Polscy i słowaccy uczniowie podczas zajęć opowiadali m.in. o swoich zainteresowaniach, pasjach, planach na przyszłość, formach spędzania wolnego czasu, gustach muzycznych i uczyli się podstawowych słów w języku polskim i słowackim. Językiem komunikacji był język rosyjski. Na koniec lekcji wykonali tę samą  piosenkę w języku słowackim i polskim.

Cieszymy się, że oprócz doskonalenia umiejętności językowych udało nam się stworzyć swego rodzaju ,,most” kulturowy przy użyciu nowoczesnej technologii pomiędzy rówieśnikami z różnych krajów,  poznać ich codzienność, zainteresowania i wartości, wychwycić podobieństwa i różnice, docenić rolę pracy grupowej, umożliwiającej współpracę na płaszczyźnie zrozumienia i tolerancji, pracować nad stworzeniem zestawu wartości ważnych dla młodego Europejczyka.

27 września klasa 1b  wraz z nauczycielem języka angielskiego Panią Agnieszką Anisimowicz wzięła udział w czacie internetowym z belgijską szkołą Vrij Katholiek Onderwijs z Opwijk oraz w wideokonferencji z serbską szkołą Uzicka gimnazija z miejscowości Uzice. 26 września grupa 1d kontaktowała się natomiast ze szkołą Gymnázium Partizánske ze Słowacji - otrzymaliśmy od nich wspaniałe wideo, na którym opisują swoją szkołę oraz odgrywają zabawną scenkę obrazującą, jak się przedstawić w języku słowackim. Uczennica kl. 1d Wiktoria Szkopińska już pracuje z grupą nad podobnym filmikiem dla naszych słowackich kolegów. Tak więc EDJ nie tylko daje szansę, by wykorzystać znajomość języka angielskiego w sytuacjach z życia codziennego, ale także rozwija ciekawość i pobudza kreatywność!