Aktualności: Wycieczka „Szlakiem Unii Europejskiej”

Wycieczka „Szlakiem Unii Europejskiej”

Właśnie wróciliśmy z ogólnoszkolnej wycieczki „Szlakiem Unii Europejskiej” zaplanowanej przez panie profesor Dorotę Walas i Agnieszkę Anisimowicz jeszcze w maju poprzedniego roku szkolnego. Wyjazd został zrealizowany w dniach 20-24 października 2018, a jego uczestnikami byli uczniowie klas europejskich oraz jednej humanistycznej: 1b, 2b, 3a i 3b. Zwiedziliśmy Schengen, Luksemburg, Trewir oraz Brukselę. Po wyjeździe z Polski płynnie przekraczaliśmy granice Niemiec, Francji, Luksemburga, Holandii i Belgii.

Zaczęliśmy od dnia zabawy w parku rozrywki Europa Park w niemieckiej miejscowości Rust , gdzie poza imponującymi kolejkami górskimi i innymi atrakcjami dla dużych i małych mogliśmy przemieszczać się między różnymi strefami reprezentującymi europejskie kraje.

Następnego dnia byliśmy w Schengen, spacerowaliśmy wzdłuż rzeki Mozeli i odwiedziliśmy muzeum upamiętniające podpisanie Układu z Schengen. Następnie przejechaliśmy do Luksemburga, gdzie zwiedzaliśmy Stare Miasto, Katedrę i fortyfikacje. Końcowym akcentem była wizyta w Trewirze, w którym ruiny amfiteatru rzymskiego oraz brama Porta Nigra wskazują na starożytne korzenie kultury europejskiej.

Ostatni dzień wyjazdu był poświęcony wizycie w Brukseli. Najpierw dotarliśmy do uroczego parku „Europa w miniaturze”. Pozwala on podczas krótkiego spaceru „odwiedzić” miasta, które wniosły wiele do historii krajów Unii Europejskiej. Polska jest tam reprezentowana przez Gdańsk. Przez chwilę poczuliśmy się też jak w LondynieJ. Następną atrakcją było Atomium i jego platforma widokowa oraz wystawa historyczna na poszczególnych kondygnacjach konstrukcji. Kolejnym punktem programu był przejazd metrem do centrum miasta do stacji Schumana, z której – w otoczeniu szklanych biurowców – dotarliśmy na wizytę w Parlamencie Europejskim. Mieliśmy tam przyjemność wysłuchać krótkiego wykładu na temat funkcjonowania tej instytucji oraz obserwowaliśmy salę obrad z loży vipowskiej. Następnie przeszliśmy na Stare Miasto – podczas spaceru podziwialiśmy kolejne historyczne budowle i piękne place oraz aleje. Rynek Starego Miasta to prawdziwy klejnocik architektoniczny z dodatkowym bonusem w postaci unikalnej atmosfery tworzonej przez turystów i miejscowych. Obowiązkowo odwiedziliśmy Maneken Pis. Nie zapomnieliśmy również o czekoladkach.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie profesor Agnieszka Anisimowicz, Ewa Sienkiewicz i Aleksandra Kaczmarek-Dołgopoł. Wycieczkę dofinansowało Biuro Poselskie Pana Europosła Michała Boniego. Serdecznie dziękujemy.