Aktualności: Wykład - Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wykład - Warszawski Uniwersytet Medyczny

W dniu 27 lutego 2019 r. uczniowie klasy I D ratowniczej w ramach współpracy szkoły z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym mieli okazję wysłuchać wykładu P. Marcina Kornatowskiego na temat systemu ratownictwa medycznego w Wielkiej Brytanii. Prowadzący jest absolwentem Wydziału Ratownictwa Medycznego i aktualnie nauczycielem akademickim WUM oraz ratownikiem medycznym w północno-wschodniej Anglii.
Uczniowie naszej szkoły dużym z zainteresowaniem odnieśli się do podejmowanych w trakcie wykładu tematów takich, jak podobieństwa i różnice systemów ratownictwa medycznego w Polsce i w Wielkiej Brytanii, zakres uprawnień i odpowiedzialności prawnej pracowników brytyjskich służb medycznych, możliwe ścieżki ich rozwoju zawodowego, system kształcenia,  dodatkowe umiejętności warunkujące zatrudnienie kandydata w charakterze ratownika medycznego (np. zaliczony kurs prawa jazdy kategorii C1 i kurs zezwalający na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych).
Po zakończonym wykładzie z audytorium padło wiele pytań dotyczących szczegółowych i praktycznych aspektów pracy ratownika medycznego w Wielkiej Brytanii. Uczniowie naszego Liceum byli ciekawi, jakie jest wyposażenie różnego rodzaju pojazdów ratunkowych, jak zorganizowane są zespoły ratownicze, jak wygląda procedura udzielania pomocy, począwszy od telefonu zgłaszającego potrzebę interwencji karetki, a skończywszy na całkowitym dopełnieniu obowiązków przez ratownika. Na te i inne pytania udzielono im wyczerpujących odpowiedzi, co dało pretekst do późniejszych interesujących dyskusji w gronie klasy na temat polskiego i brytyjskiego ratownictwa medycznego.