Aktualności: Rekonstrukcja posiedzenia Sejmu Walnego z XVI w,

Rekonstrukcja posiedzenia Sejmu Walnego z XVI w,

Rekonstrukcja posiedzenia Sejmu Walnego z XVI w. w ramach projektu „WY, KTÓRZY POSPOLITĄ RZECZĄ WŁADACIE…, czyli spór o Polskę w epoce Jagiellonów” została zaprezentowana 26 maja 2011 r. w Dniu Matki o ...

Rekonstrukcja posiedzenia Sejmu Walnego z XVI w. w ramach projektu WY, KTÓRZY POSPOLITĄ RZECZĄ WŁADACIE…, czyli spór o Polskę w epoce Jagiellonów” została zaprezentowana 26 maja 2011 r. w Dniu Matki o godz. 17.30, dla rodziców i zaproszonych gości, natomiast 27 maja przedstawienie zostało powtórzone dla uczniów klas I i II liceum oraz uczniów z zaproszonych szkół: CIX LO im. Heleny Modrzejewskiej oraz XCVII LO im. Olimpijczyków Polskich.

W przygotowaniu inscenizacji uczestniczyli wszyscy uczniowie kl. IIb. Scenariusz opracowali uczniowie: Mikołaj Podkoński i Michał Czekaj, nauczycielka historii p. Teresa Polenceusz, a wspierała dyrektor szkoły p.Bożena Kozak. Reżyseria i scenografia  pana Ryszarda Jakubisiaka.

Młodzież zaprezentowała dwa posiedzenia, sejm krakowski z 1540 r. oraz sejm piotrkowski z 1562 r. W rozprawie zawarte były charakterystyczne dla tamtego okresu elementy posiedzenia sejmowego z uwzględnieniem języka epoki i konkretnych postaci historycznych. Realizmu nadawały stroje kostiumowe wypożyczone z teatru szkolnego PARADOX.