Pokazy kawaleryjskie w Wesołej

Umundurowany młodzieniec trzymający konia za lejce

W dniu 10 października uczniowie klas o profilu wojskowym obejrzeli pokazy kawaleryjskie zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich na hipodromie w Wesołej. Cykliczne wydarzenie, w którym LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego regularnie uczestniczy, poprowadził Pan Rotmistrz Adam Sujecki. Prelegent przybliżył młodzieży bogate dzieje polskiego jeździectwa, przypominając, że od czasów rycerstwa, poprzez formacje powstańcze, tradycje ułańskie, aż po współczesne rekonstrukcje, jazda konna stanowi niezbywalny element polskiej sztuki militarnej.
Bliższemu poznaniu tej sztuki przez naszą młodzież posłużył występ adeptów jeździectwa w strojach z epoki (XX-lecia międzywojennego). Prezentacja uwzględniała nie tylko formy i szyki jazdy konnej, lecz również pokaz posługiwania się szablą i lancą – bronią trwale wpisaną w wizerunek polskich formacji konnych. Uczestnicy spotkania mieli okazję poćwiczyć jazdę konną pod okiem doświadczonych jeźdźców, wśród których znaleźli się także absolwenci naszej szkoły, i otrzymali zaproszenie do kontynuowania ułańskich tradycji poprzez uczestnictwo w szkoleniach i projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie.