Samorząd Uczniowski
Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2023 / 2024
Skład nowego Samorządu:
- Przewodniczący : Alicja Żentkowska klasa III D
- Zastępca przewodniczącego : Patrycja Wytrykowska klasa III A
- Sekretarz – Oliwier Łempicki klasa II D
Opiekunem Samorządu jest Pani Justyna Kucharz
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie
Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Uczniowie wybierają swoich przedstawicieli w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Przedstawiciele ci tworzą Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
- Postanowienia ogólne.
- Samorząd nosi nazwę „ Samorząd Uczniowski”.
- Siedzibą Samorządu jest LXXII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie, ul. Grochowska 346/348.
- Samorząd Uczniowski działa w oparciu o przepisy prawa oświatowego (art. 55 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. – Dz. U. nr 95, poz. 425 z późn. zm.) oraz zasady niniejszego Regulaminu, utworzonego na podstawie w/w przepisów oraz postanowień Statutu Szkoły.
- Pracę i działalność Samorządu Uczniowskiego wspiera i nadzoruje w imieniu Rady Pedagogicznej i Dyrekcji szkoły Opiekun Samorządu.
- Czas trwania kadencji Zarządu Samorządu Uczniowskiego wynosi 1 rok.
- Cele Samorządu Uczniowskiego.
- Celem samorządu jest kształtowanie samodzielnego i świadomego kierowania swoim postępowaniem, kształtowanie postawy, która prowadzi do identyfikowania się z celami i zadaniami społeczności szkolnej, uznaniu ich za własne, dążenie do ich realizacji z własnej inicjatywy i poczucia własnej za nie odpowiedzialności.
- Realizacja celów winna być połączona z dbałością o kształtowanie i rozwijanie patriotyzmu, dbanie o dobre imię szkoły, o jej honor, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.
- Zadania Samorządu Uczniowskiego.
- Reprezentowanie społeczności szkolnej na terenie szkoły i poza nią.
- Pobudzanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych.
- Współudział w rozwijaniu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, turystyczno-krajoznawczych, organizowaniu wypoczynku i rozrywki.
- Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym trudności w szkole, w środowisku rówieśniczym.
- Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.
- Przedstawianie radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi szkoły wniosków i opinii we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności tych, które dotyczą realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
- prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
- prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
- prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu;
- prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rozrywkowej zgodnie z własnymi zainteresowaniami – w porozumieniu z dyrektorem szkoły;
- prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym, a możliwością rozwijania i zaspakajania, własnych zainteresowań;
- prawo do organizowania akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących
- Kompetencje opiniodawcze Samorządu Uczniowskiego.
- Uchwalenie regulaminu Samorządu Uczniowskiego.
- Przedstawienie sporządzonych przez Samorząd Uczniowski wniosków o przyznanie uczniom stypendium Prezesa rady Ministrów.
- Kompetencje opiniodawcze Samorządu Uczniowskiego.
- Opiniowanie wniosku dyrektora szkoły o skreślenie ucznia z listy uczniów.
- Wnioskowanie o wprowadzenie lub zniesienie obowiązku noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju.
- Opinia w sprawie wniosku dyrektora szkoły o wprowadzenie obowiązku noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju.
- Opiniowanie Szkolnego Programu Wychowawczego.
- Ustalenie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
- Zarząd Samorządu Uczniowskiego składa się z:
- Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego,
- dwóch Zastępców Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego,
- Sekretarza Samorządu Uczniowskiego,
- Samorządów Klasowych,
- Uchwały Samorządu Uczniowskiego podejmowane są zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, przy obecności 50% członków uprawnionych do głosowania.
- Kadencja Zarządu Samorządu Uczniowskiego trwa jeden rok.
- Wszystkie uchwały i decyzje organów Samorządu Uczniowskiego powinny zostać zaprotokołowane.
- Samorząd Uczniowski informuje uczniów o swojej działalności na zebraniach, przez komunikaty ustne, ogłoszenia pisemne w gablotach i informacje na stronie internetowej szkoły.
- Zarząd Samorządu Uczniowskiego składa się z:
- Opiekun Samorządu.
- Opiekuna Samorządu wybiera Samorząd Uczniowski w głosowaniu bezpośrednim i tajnym.
- Zadaniem opiekuna jest doradzanie i pomaganie Samorządowi w realizacji jego zadań.
- Rozstrzyganie sporów między organami szkoły.
- W sytuacjach spornych między organami szkoły dotyczących zakresu kompetencji lub podjętych decyzji stosuje się następujący tryb postępowania:
- Spór między Samorządem Uczniowskim a nauczycielem/nauczycielami rozstrzyga Dyrektor Szkoły, a w dalszej kolejności – organ nadzorujący lub prowadzący szkołę.
- Spór między Samorządem Uczniowskim a radą Rodziców rozstrzyga Rada Pedagogiczna zwykłą większością głosów na posiedzeniu plenarnym.
- W sytuacjach spornych między organami szkoły dotyczących zakresu kompetencji lub podjętych decyzji stosuje się następujący tryb postępowania:
- Ordynacja wyborcza.
- Wybory do Samorządu Uczniowskiego przeprowadzane są na zasadzie równości, tajności i powszechności.
- Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego kandydują uczniowie ze wszystkich klas.
- Uczniowie zgłaszają swoje kandydatury do dotychczasowego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego osobiście lub za pośrednictwem Samorządów Klasowych.
- Liczba kandydatów jest nieograniczona.
- Kandydatem może być każdy uczeń z klasy pierwszej lub drugiej z zachowaniem co najmniej dobrym. Ponadto kandydat musi udzielać się społecznie w życiu szkoły oraz nie powinien opuszczać zbyt dużej ilości zajęć szkolnych.
- Termin zgłaszania kandydatów upływa 2 dni przed wyznaczonym terminem głosowania.
- Kandydaci prezentują swoje programy w czasie kampanii wyborczej, trwającej nie dłużej, niż 3 tygodnie od daty ogłoszenia wyborów.
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w trzecim tygodniu od dnia ogłoszenia wyborów organizuje zebranie Przewodniczących Samorządów Klasowych wszystkich klas, na którym ogłasza oficjalną listę kandydatów. W czasie zebrania wybrana zostaje Niezależna Komisja Wyborcza.
- Przewodniczący Samorządów Klasowych mają obowiązek zapoznania uczniów swojej klasy z listą kandydatów.
- Niezależna Komisja Wyborcza przeprowadza głosowanie w każdej klasie. Każdy uczeń obecny w szkole w dniu wyborów ma prawo oddania jednego głosu na dowolnego kandydata z listy.
- W głosowaniu biorą udział uczniowie klas I, II, III.
- Komisja Skrutacyjna podaje wyniki tego samego dnia lub najpóźniej następnego dnia do godziny 15.00.
- Czterem kandydatom, którzy uzyskali największa liczbę głosów przydzielane są funkcje odpowiednio do uzyskanej liczby głosów: Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, dwóch Zastępców Przewodniczącego i Sekretarza.
- Nowy Samorząd Uczniowski nie później, niż 7 dni po wyborach, organizuje zebranie informacyjne, na którym przedstawia Samorządom Klasowym plan pracy na swoją kadencję.
- Nowy Samorząd Uczniowski ma obowiązek wybrać wśród nauczycieli swojego opiekuna; wybiera się go w głosowaniu tajnym przeprowadzonym wśród członków Zarządu Samorządu Uczniowskiego (nauczyciel musi uprzednio wyrazić zgodę na swoją kandydaturę).
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego składa na ręce Dyrektora Plan Pracy Samorządu Uczniowskiego oraz, za pośrednictwem Przewodniczących Samorządów Klasowych, przedstawia go społeczności szkolnej.
- W przypadku zgłoszenia tylko jednej kandydatury Samorząd Uczniowski organizuje wybory zgodnie z Ordynacją Wyborczą. Kandydat musi uzyskać 50%+ głosów. Pozostali członkowie Zarządu wybierani są na zebraniu klas I, II i III przez zgłoszenie się ochotników do sprawowania poszczególnych funkcji i głosowanie na nich. Kandydaci do pełnienia określonych funkcji powinni krótko przedstawić swoje propozycje do planu pracy.
- W przypadku zgłoszenia się dwóch kandydatów – zostają odpowiednio do uzyskanych głosów Przewodniczącym i Zastępcą. Pozostałych członków Samorządu Uczniowskiego wybiera się na zebraniu klas I, II i III. W przypadku trzech kandydatów postępowanie jest analogiczne.
- W przypadku braku kandydata Samorząd Uczniowski pełni funkcję jeszcze przez miesiąc, a następnie organizuje ponowne wybory. Jeżeli w wyniku tych wyborów nie uda się wyłonić nowego Zarządu – dotychczasowy Zarząd może pełnić funkcję przez następną kadencję albo rozwiązać się.
- Nowemu Samorządowi Uczniowskiemu, na jego prośbę, towarzyszy w pracy przez jeden miesiąc Przewodniczący poprzedniej kadencji, wprowadzając go we wszystkie sprawy.
- Kadencja przewodniczącego trwa jeden rok (od wyborów do wyborów), lecz może on w uzasadnionych przypadkach zrezygnować wcześniej, przekazując pełnioną funkcję swojemu Zastępcy.
- Niedopuszczalne jest przedłużanie kadencji Samorządu Uczniowskiego bez zorganizowania wyborów.
- Uczniowie mają prawo do odwołania Zarządu Samorządu Uczniowskiego, jeżeli źle reprezentuje interesy młodzieży, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i lekceważy demokratyczny Regulamin Samorządu Uczniowskiego. Wniosek o odwołanie, podpisany przez co najmniej 25% uczniów składany jest w formie pisemnej do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
- Wybory do Samorządów Klasowych odbywają się na godzinie wychowawczej na początku roku szkolnego.
- Kandydaci na Przewodniczącego, Zastępcę i Skarbnika zgłaszają się sami lub ich kandydatury są wysuwane przez kolegów i koleżanki z klasy, po wyrażeniu przez zgłaszanych zgody.
- Zmiany w Regulaminie Samorządu Uczniowskiego mogą być przeprowadzone na wniosek własny Zarządu Samorządu Uczniowskiego lub innych uczniów szkoły.
- Postanowienia końcowe.
- Samorząd Uczniowski dokumentuje swoją działalność, sporządza plan pracy na dany rok szkolny oraz sprawozdanie ze swojej działalności.
- Regulamin Samorządu Uczniowskiego znajduje się u Opiekuna Samorządu Uczniowskiego, Przewodniczącego Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz w bibliotece szkolnej.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.