Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 277 73 43
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Aktualności biblioteki

Tydzień Zakazanych Książek, 23-27 września 2024 r.

To międzynarodowe, ruchome święto, którego celem jest promocja czytelnictwa, ale też zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Przedsięwzięcie to również jest wyrazem sprzeciwu wobec cenzury.

W naszej bibliotece i w gablocie przed wejściem zostały wyeksponowane książki, które w ciągu wieków, z różnych powodów, były zakazywane. W holu, na korkowej tablicy – znalazły się tytuły książek będących kiedyś na indeksie i informacje, z jakich powodów tam się znalazły. Przez cały tydzień za pośrednictwem e-dziennika były polecane książki z listy tych niegdyś zakazanych. Zachęcałyśmy do odwiedzania biblioteki i do ich wypożyczania.

„Chłopki” do bibliotek

8 kwietnia biblioteka LXXII LO otrzymała od Wydawnictwa Marginesy książkę Joanny Kuciel-Frydryszak “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”!  Jest to wyjątkowy egzemplarz, bo z podpisem autorki i okolicznościową pieczęcią. Do książki dołączono list z podziękowaniem za udział w konkursie „Chłopki do bibliotek”.

Aby otrzymać prezent, należało wysłać ciekawą, opisową odpowiedź na pytanie: „Dlaczego do twojej biblioteki powinien trafić bezpłatny egzemplarz książki „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak od Wydawnictwa Marginesy? Wysłaliśmy i … mamy to!  

Warto mieć tę książkę w bibliotece i ją przeczytać, by poznać świat „niewidzialnych kobiet, które przez całe swoje życie miały niewiele do powiedzenia, bo nikt nie chciał ich słuchać”. „Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie”. (Lubimy czytać)

Książka Joanny Kuciel-Frydryszak, nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, a w bibliotekach tworzą się ogromne kolejki oczekujących. My już nie musimy czekać. Cieszymy się, że mamy tę wartością, mądrą książkę w naszej bibliotece.

Spotkanie autorskie z panią Mariolą Pryzwan

Tuż przed świętami, 27 marca, młodzież naszego liceum uczestniczyła w spotkaniu autorskim w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.

Pani Mariola Pryzwan, bibliotekarka, publicystka i biografistka, przybliżyła uczniom klas 3a i 3d postać Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali fascynującej opowieści o życiu i twórczości literackiej „poetki miłości”, wzbogaconej anegdotami i ciekawostkami. Punktem wyjścia do opowieści była książka Marioli Pryzwan “Lilka”.

Autorka, poza wspomnianą, opublikowała wiele książek poświęconych ludziom literatury i sztuki, m.in. biografie: Władysława Broniewskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Dąbrowskiej, Zbigniewa Cybulskiego, Anny Jantar, które cieszą się uznaniem czytelników i krytyków literackich.

Dzień z poezją

„Poezja – wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem”.

(Cz. Miłosz.)

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie.

To dobry moment, aby oddać hołd poetom, napawać się pięknem słowa i odkrywać jego magię. 21 marca w bibliotece szkolnej powstała strefa poezji, a w niej – wystawka tomików wierszy z naszego księgozbioru oraz „poezjowanie” z Wisławą Szymborską. Uczniowie, inspirowani wierszem „Możliwości”, tworzyli własne teksty poetyckie.

W gablocie przed biblioteką wyeksponowane zostały tomiki poezji różnych autorów.  Powstała również gazetka ścienna “Alfabet Rymkiewicza”, gdzie prezentowano utwory zmarłego przed dwoma laty poety, eseisty, dramaturga i krytyka literackiego, laureata Nagrody Literackiej “Nike”. Cały dzień na szkolnym monitorze ukazywały się teksty wierszy polskich poetów, a po korytarzach płynęły dźwięki poezji śpiewanej.

Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa forma sztuki, zainspiruje Was do odkrywania piękna w codzienności.

Zakochaj się w książkach

Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się w obchody święta zakochanych, zachęcając do polubienia czytania. 14 lutego na uczniów wypożyczających książki czekały słodkie upominki z dołączonym serduszkiem oraz walentynkowe zakładki. Licealiści wzięli udział w błyskawicznym quizie „Literackie pary zakochanych”, a także flirtowali z literaturą (gra towarzyska).

W bibliotece powstała wystawka książek, zachęcająca do sięgnięcia po literaturę z wątkiem miłosnym. Beletrystyka o tej tematyce była prezentowana również w gablocie przed wejściem do pomieszczenia. Romantyczną atmosferę tworzyła świąteczna dekoracja – kolor czerwony, liczne czerwone i różowe serca.

Do spędzania walentynek w bibliotece zachęcały plakaty i ścianka prezentacyjna z okolicznościowym hasłem – „Zakochaj się w książkach”.

Nasze działania zostały dostrzeżone przez ogólnopolski portal „Biblioteka w Szkole”:

https://biblioteka.pl/artykul/Jak-obchodzono-walentynki-w-bibliotekach-szkolnych/12919

Podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. 

Akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku 2023 lekturą Narodowego Czytania była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wspólne czytanie z udziałem Pary Prezydenckiej odbyło się w warszawskim Ogrodzie Saskim 9 września. Uczniowie 72 LO z czytali fragmenty „Nad Niemnem” 11 września. 

W podziękowaniu za udział w akcji otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy oraz okolicznościowy egzemplarz powieści Elizy Orzeszkowej z prezydencką dedykacją.  

Nasza biblioteka w związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowała wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zachęcamy także do udziału w akcji Bookcrossingu pod hasłem “Daj książce drugie życie”. 

Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Nikt nie ma większej miłości….

21 września 2023 roku w LO im. gen. Jasińskiego odbędzie się uroczystość z okazji beatyfikacji Rodziny Ulmów, będąca jednocześnie podsumowaniem działań projektowych poświęconych tym wydarzeniom.

Biblioteka aktywnie włączyła się w działania szkoły, przygotowując miniwystawę Nikt nie ma większej miłości…”, połączoną z  ekspozycją książek- nowości bibliotecznych o tematyce historycznej, zakupionych w ramach NPRCz 2.0.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali beatyfikowani 10 września 2023 roku. Polska rodzina, w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. 

W dniach 25-28 maja odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie  w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent Warszawy a gościem honorowym targów będzie Ukraina.

W dniu 13 maja 2023 r. w Terminalu Kultury Gocław odbył się festiwal czytelniczy ,,PRAGnienie czytaniA”, podczas którego nasi uczniowie (członkowie szkolnego Teatru ,,Paradox”) zaprezentowali swój talent aktorski w przedstawieniu pt.,,Muzeum”. Występ w całości składał się z utworów inspirowanych malarstwem. Udział w tym festiwalu to dowód zamiłowania młodzieży do literatury i sztuki. Występy teatralne i pasja do czytelnictwa łączą się, wpisując się idealnie w program rozwoju czytelnictwa. 

W dniach   20 – 23 kwietnia  w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się XXVIII Targi Wydawców Katolickich.

Będzie można zapoznać się z ofertą 190 wydawców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Włoch.

Patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP

 Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

Aleksander Fredro –najwybitniejszy polski komediopisarz oraz autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.

Patroni roku 2023 wybrani przez Senat RP

Bohaterki i Bohaterowie Getta Warszawskiego, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Wisława Szymborska – jedna z najbardziej znanych polskich poetek a jednocześnie jedna z nielicznych polskich noblistek.

W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. I dalej: „W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością”.

Lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku będzie

„ Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Nagrody literackie 2022

Literacka Nagroda Nobla to najważniejsza nagroda literacka na świecie.

Nagrodę literacką Nobla 2022 otrzymała  Annie Ernaux – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich.

Akademia Szwedzka przyznała jej nagrodę “za odwagę i chirurgiczną wręcz przenikliwość, z jaką odsłania korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Nagroda Literacka „Nike”

Najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Polsce za książkę roku, przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są “Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Nike 2022 dla Jerzego Jarniewicza

za najlepszą książkę minionego roku, czyli  za tomik poetycki „Mondo Cane”.

Jerzy  Jarniewicz podkreślił, że to wyróżnienie jest  nagrodą dla poezji. „Poezji, która może być kołem ratunkowym”.