Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Aktualności biblioteki

W dniach 25-28 maja odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie  w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent Warszawy a gościem honorowym targów będzie Ukraina.

W dniu 13 maja 2023 r. w Terminalu Kultury Gocław odbył się festiwal czytelniczy ,,PRAGnienie czytaniA”, podczas którego nasi uczniowie (członkowie szkolnego Teatru ,,Paradox”) zaprezentowali swój talent aktorski w przedstawieniu pt.,,Muzeum”. Występ w całości składał się z utworów inspirowanych malarstwem. Udział w tym festiwalu to dowód zamiłowania młodzieży do literatury i sztuki. Występy teatralne i pasja do czytelnictwa łączą się, wpisując się idealnie w program rozwoju czytelnictwa. 

W dniach   20 – 23 kwietnia  w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się XXVIII Targi Wydawców Katolickich.

Będzie można zapoznać się z ofertą 190 wydawców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Włoch.

Patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP

 Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

Aleksander Fredro –najwybitniejszy polski komediopisarz oraz autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.

Patroni roku 2023 wybrani przez Senat RP

Bohaterki i Bohaterowie Getta Warszawskiego, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Wisława Szymborska – jedna z najbardziej znanych polskich poetek a jednocześnie jedna z nielicznych polskich noblistek.

W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. I dalej: „W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością”.

Lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku będzie

„ Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Nagrody literackie 2022

Literacka Nagroda Nobla to najważniejsza nagroda literacka na świecie.

Nagrodę literacką Nobla 2022 otrzymała  Annie Ernaux – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich.

Akademia Szwedzka przyznała jej nagrodę “za odwagę i chirurgiczną wręcz przenikliwość, z jaką odsłania korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Nagroda Literacka „Nike”

Najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Polsce za książkę roku, przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są “Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Nike 2022 dla Jerzego Jarniewicza

za najlepszą książkę minionego roku, czyli  za tomik poetycki „Mondo Cane”.

Jerzy  Jarniewicz podkreślił, że to wyróżnienie jest  nagrodą dla poezji. „Poezji, która może być kołem ratunkowym”.