Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Udział klasy I A w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta” nasza klasa wybrała się na krótki spacer, aby uczcić pamięć poległych bohaterów na Pradze – Południe.
Na początku udaliśmy się w okolice Dworca Wschodniego. Na wprost wejścia głównego znajduje się kamienny głaz upamiętniając harcerki i uczennice – sanitariuszki poległe podczas pełnienia służby 5 września 1939 r. Następnie przeszliśmy na ulicę Skaryszewską, gdzie obecnie znajduje się budynek szkoły, w którym niegdyś było IV Gimnazjum Miejskie im.gen. Jakuba Jasińskiego. W czasie II wojny światowej znajdował się tu hitlerowski obóz przejściowy, z którego wywieziono kilkadziesiąt tysięcy Polaków na przymusowe roboty do obozów pracy w Niemczech, o czym informuje przechodniów wmurowana tablica.
Ostatnim miejscem pamięci był grób patrona naszej szkoły – gen. Jakuba Jasińskiego. Poległ on podczas obrony Pragi przed wojskami Aleksandra Suworowa 4 listopada 1794 r. W tym roku przypada 225. rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Pamiętajmy i pielęgnujmy historię o bohaterach naszej wolności.
Uczennice klasy 1 a: Karolina Przybysz, Kinga Jaworska