Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Święto Patrona

Obraz przedstawiający patrona szkoły Generała Jakuba Jasińskiego.

4 listopada nasze Liceum, szkoła o prawie stuletnich tradycjach oświatowych i patriotycznych, obchodziło 226. rocznicę śmierci generała Jakuba Jasińskiego.

Dzień ten ustanowiono świętem szkoły, bo tego dnia również – 4 listopada 1992 r.  odbyła się uroczystość nadania imienia gen. Jakuba Jasińskiego LXXII Liceum Ogólnokształcącemu.

Tradycją jest, że uczniowie, nauczyciele i byli wychowankowie szkoły składają kwiaty i zapalają znicze na symbolicznym grobie tego wielkiego patrioty, Polaka, żołnierza, ,,oficera dwóch narodów” w rocznicę jego bohaterskiej śmierci. Nauczyciele i wychowawcy tego dnia prowadzą cykl zajęć poświęconych sylwetce patrona, który dowodząc powstaniem kościuszkowskim na Litwie, a potem broniąc Pragi przed armią Suworowa wolał ponieść śmierć niż dostać się w ręce wroga. Gdy otrzymał rozkaz wycofania się przed przeważającymi siłami wroga, powiedział: „Po co rozpaczać w tej chwili, kiedy nas tylu gotowych do walki? Hańba z bitwy uchodzić”. Generał zginął z bronią w ręku na powstańczym szańcu. Dzięki swej bohaterskiej postawie zapisał się na stałe na kartach historii Polski i Litwy. Pamiętamy…