Miasto moje na wskroś mnie przeszywa – podsumowanie projektu

Inspiracją dla projektu Miasto moje na wskroś mnie przeszywa stało się nasze miasto, przestrzeń Warszawy, jej związki z literaturą, fascynacja językiem, którym posługują się warszawiacy.

Projekt realizowany był przez uczniów klas humanistycznych i chętnych uczniów pozostałych klas od maja 2020 do stycznia 2021 w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

Głównym celem projektu było zwiększenie zaangażowania uczniów klas humanistycznych w realizację wydarzeń kulturalnych, które w nowatorski sposób popularyzowały wiedzę na temat literatury w środowisku szkolnym i lokalnym oraz wdrożenie nowych rozwiązań metodycznych poprzez wprowadzenie tutoringu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez p. Joannę Łagód-Krzak oraz warsztatach liderskich prowadzonych przez p. Ewę Sienkiewicz. Ponadto w ramach projektu udało się nam zrealizować szereg ciekawych wydarzeń, które pozwoliły uczestnikom na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności oraz rozwinęły ich kreatywność.

Nauka zdalna oraz stan pandemii nie przeszkodził w realizacji naszych planów. Większość działań odbyła się z powodzeniem w formie on-line. W czerwcu 2020 odbyły się warsztaty kreatywnego pisania i gwary warszawskiej, które uczniowie naszej szkoły przeprowadzili dla uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 255 im. C. K. Norwida.
W listopadzie i grudniu odbył się konkurs „Kartka z kalendarza”, efektem którego było wydanie „Kalendarza literackiego na rok 2021”. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem podczas realizacji projektu było wydanie własnej książki! Książkę – album artystyczny „Skamandryci – najbardziej warszawska grupa literacka” – przygotowaliśmy w ramach warsztatów dziennikarskich.  Album zawiera artykuły, rysunki oraz grafiki prezentujące grupę Skamander i jej przedstawicieli.

Serdeczne podziękowania dla uczniów zaangażowanych w projekt:

• Weronika Cichocka kl. 3c
  • Dominika Gołębiowska kl. 2b
  • Dominika Jaczewska kl. 2an
  • Aleksandra Kobrzak kl. 2an
  • Patrycja Kopcińska kl. 2a
  • Kinga Krochmal kl. 2an
  • Sylwia Laskowska kl. 3c
  • NdeyeMagatteMbengue kl. 2b
  • Joanna Piekarniak kl. 2an
  • Bartłomiej Strubel kl. 3c
  • Oliwia Tyszka kl. 3c