4 listopada – Święto Patrona Szkoły

Nasze Liceum – szkoła o prawie stuletnich tradycjach oświatowych i patriotycznych 4 listopada 2021 r. obchodziła uroczyście 227. rocznicę śmierci generała Jakuba Jasińskiego.Dzień ten ustanowiono świętem szkoły, bo tego dnia również – 4 listopada 1992 r.  odbyła się uroczystość nadania imienia gen. Jakuba Jasińskiego LXXII Liceum Ogólnokształcącemu.W tym roku uroczystość odbyła się na kamionkowskim cmentarzu przy symbolicznym grobie Patrona. W uroczystości udział wzięli: Ambasador Litwy Pan Eduardas Borisovas, Z-ca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Pani Bożena Przybyszewska, Dyrekcja Szkoły, uczniowie, nauczyciele i byli wychowankowie. Po okolicznościowych przemówieniach, złożono kwiaty i zapalono znicze na symbolicznym grobie wielkiego patrioty, Polaka, żołnierza, ,,oficera dwóch narodów” w rocznicę jego bohaterskiej śmierci. Nauczyciele i wychowawcy tego dnia przeprowadzili cykl zajęć poświęconych sylwetce Patrona oraz konkurs wiedzy o generale J. Jasińskim, który dowodząc powstaniem kościuszkowskim na Litwie, a potem broniąc Pragi przed armią Suworowa wolał ponieść śmierć niż dostać się w ręce wroga. Gdy otrzymał rozkaz wycofania się przed przeważającymi siłami wroga, powiedział: „Po co rozpaczać w tej chwili, kiedy nas tylu gotowych do walki? Hańba z bitwy uchodzić”. Generał zginął z bronią w ręku na powstańczym szańcu. Dzięki swej bohaterskiej postawie zapisał się na stałe na kartach historii Polski i Litwy.