Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Uroczystość obchodów 228. Rocznicy Rzezi Pragi i śmierci gen. Jakuba Jasińskiego

W dniu 4 listopada o godz. 11.00 na terenie kościoła „Na Kamionku” odbyła się uroczystość obchodów 228. Rocznicy Rzezi Pragi i śmierci gen. Jakuba Jasińskiego – bohatera Polski i Litwy.

W uroczystości uczestniczyli: Ambasador Litwy – Pan Eduardas Borisovas, Pan Poseł na Sejm  RP- Marek Suski, Z-ca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe – Pani Bożena Przybyszewska,  Przewodnicząca Komisji Oświaty – Pani Irena Bartosińska, Przedstawiciele Rady Dzielnicy, Wydziału Oświaty i Wychowania, Międzyzakładowej Komisji NSZZ ,,Solidarność”, Dyrekcja szkoły, uczniowie i nauczyciele. 

Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, nawiązujące do Rzezi Pragi – jednego z najtragiczniejszych wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej (1794 r.) oraz sylwetki patrona naszej szkoły generała J. Jasińskiego, który dowodząc powstaniem kościuszkowskim na Litwie, a potem broniąc Pragi przed armią Suworowa, wolał ponieść śmierć niż dostać się w ręce wroga, czym zapisał się na stałe na kartach historii Polski i Litwy.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na symbolicznym grobie wielkiego patrioty, żołnierza, „oficera dwóch narodów”.

Artystyczną refleksją na temat wspomnianych wydarzeń z przeszłości były przygotowane przez P. Ryszarda Jakubisiaka i utalentowanych młodych artystów ze szkolnego teatru ,,Paradox” recytacje wierszy patriotycznych.