Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Gala finałowa przedsięwzięcia „Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla pokoleń”

Dnia 21 września w naszej szkole odbyła się Gala podsumowująca szkolny projekt „Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla pokoleń”, który honorowym patronatem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Pan Tomasz Kucharski oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W uroczystości wzięli udział znakomici goście, w tym: pan Krzysztof Wiśniewski – Mazowiecki Wicekurator Oświaty, pan dr Mateusz Szpytma – Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, badacz historii rodziny Ulmów, pani Bożena Przybyszewska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, pani Edyta Gula – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, pani Aleksandra Wilska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Praga-Południe, pracownicy Wydziału, dyrektorzy zaprzyjaźnionych warszawskich szkół i instytucji, reprezentanci nauczycielskich związków zawodowych, przedstawiciele Rady i Zarządu Osiedla Kamionek oraz Klubu Sąsiada ,,Skaryszewska”. Nie zabrakło również kadry pedagogicznej, uczniów, rodziców i przyjaciół naszej szkoły.

Podczas uroczystości pan dr Mateusz Szpytma podzielił się ze zgromadzonymi gośćmi prezentacją dotyczącą procesu zbierania informacji o rodzinie Ulmów i powojennych losach osób, które przeżyły ukrywanie w Markowej. Prezentacja zawierała informacje wykorzystane również w procesie beatyfikacyjnym bohaterskiej rodziny z Markowej.

Szkolny projekt „Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla pokoleń” realizowany był przez uczniów już od ubiegłego roku szkolnego i zawierał szereg różnorodnych działań. Rozpoczął się spotkaniem w dniu 1 czerwca 2023 r. na wykładzie dr Mateusza Szpytmy pt. “Od Markowej do Watykanu”, zorganizowanym przez Warszawski Oddział IPN. W ramach projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli historii zgromadzili materiały oraz przygotowali wystawę i prezentację multimedialną poświęconą rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów. Ponadto, na godzinach wychowawczych przedstawiono tematy poruszające problemy ratowania przez Polaków ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Uroczystą galę podsumowującą projekt uświetniła inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły.