Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Uroczystość obchodów 229. Rocznicy Rzezi Pragi i śmierci naszego Patrona gen. Jakuba Jasińskiego

W dniu 30 października na terenie kościoła „Na Kamionku” odbyła się uroczystość obchodów 229. Rocznicy Rzezi Pragi i śmierci naszego Patrona gen. Jakuba Jasińskiego – bohatera Polski i Litwy.

W tym ważnym wydarzeniu udział wzięli znakomici goście, w tym: przedstawiciele Ambasady Litwy w Polsce: Audronė Markevičienė – Chargé d”Affaires a.i., Drugi Sekretarz Eduard Mažul i płk Vilmas Šatas – Attaché Obrony, Zastępczyni Burmistrza dzielnicy Praga-Południe – Pani Bożena Przybyszewska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania- Pani Aleksandra Wilska, przedstawiciele władz dzielnicy oraz gospodarze uroczystości: Dyrekcja naszego Liceum, młodzież oraz kadra pedagogiczna.

Kameralną uroczystość na terenie przylegającym do kamionkowskiej konkatedry rozpoczęło odegranie hymnów Litwy i Polski. Pani dyrektor LXXII LO Bożena Kozak powitała wszystkich zebranych. Następnie zaproszeni goście w swych przemówieniach przypomnieli fakty z przeszłości – bohaterską obronę Pragi, która zakończyła się rzezią jej mieszkańców, stając się jednym z najtragiczniejszych wydarzeń powstania kościuszkowskiego z 1794 roku. Dowodzącym powstaniem na Litwie był gen. Jakub Jasiński, który broniąc potem Pragi przed armią Suworowa 4 listopada, wolał ponieść śmierć niż dostać się w ręce wroga. Generał zginął z bronią w ręku na powstańczym szańcu. Dzięki swej bohaterskiej postawie zapisał się na stałe na kartach historii Polski i Litwy.

Po wystąpieniach przybyłe delegacje oddały hołd, składając kwiaty na symbolicznym grobie, upamiętniającym śmierć młodego oficera wielkiego patrioty, oficera dwóch narodów, który walczył „Za wolność waszą i naszą”.

Podsumowaniem uroczystości był krótki występ młodych artystów ze szkolnego teatru ,,Paradox” ,recytujących wiersze patriotyczne.