Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki strony Przejdź do mapy strony
Biuletyn Informacji Publicznej Logo BIP
Dane kontaktowe
  • Telefon: (22) 619 20 91/92
  • Email: lo72@eduwarszawa.pl

Wyjście edukacyjne klasy 2e do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

W dniu 31.10. klasa 2e udała się do kina na projekcję filmu “Raport Pileckiego” poprzedzonego prelekcją historyków przybliżających postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

Po filmie pojechaliśmy na lekcję muzealną i zwiedzanie byłego więzienia na ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Zapoznaliśmy się z historią tego miejsca, nazywanego stalinowskimi wrotami piekieł, gdzie  byli więzieni i torturowani członkowie podziemia niepodległościowego, na których wykonano tu w latach 1945-56 około 350 wyroków śmierci, a wielu więźniów umarło wskutek zakatowania.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji muzealnej w świetlicy więzienia, która służyła nieraz jako sala sądowa, gdzie zapadały wyroki śmierci. Zostaliśmy zapoznani z realiami, w jakich znalazła się Polska w czasie, jak i po zakończeniu II wojny światowej i historią ruchu oporu w czasie wojny, oraz podziemia antykomunistycznego po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski.

Każdy uczestnik otrzymał obszerny folder informacyjny IPN o rotmistrzu Pileckim.

Następnie zostaliśmy oprowadzeni po terenie więzienia. Zobaczyliśmy miejsce, gdzie rozstrzeliwano więźniów (z zachowanymi dziurami w murze po pociskach), pomieszczenie, gdzie wykonywano wyroki przez powieszenie (tam stracono gen. Augusta Fieldorfa Nila). Pokazano nam budynek aresztu, cele, karcer, przewodnik opowiedział nam o brutalnych metodach śledztwa, oraz nieludzkich warunkach, w jakich przetrzymywani byli więźniowie.

Zwiedzanie było dla nas niezapomnianym przeżyciem, doskonałym uzupełnieniem lekcji historii, pozwalającym lepiej zrozumieć tragiczne dzieje naszego kraju.